E 21°17'39.85"
N 49°58'32.20"
Obecny cmentarz w Pilźnie założono w 1784 r. staraniem ks. kanonika Ignacego Zaborskiego, ówczesnego proboszcza. Cmentarz ten należy do najstarszych nekropolii w Małopolsce.
Poza wspomnianymi cmentarzami na terenie Pilzna istnieją kwatery cmentarzy wojennych z okresu I i II wojny światowej, cmentarz wyznawców religii Mojżeszowej oraz tzw. cmentarze choleryczne. Jeden z nich, o śladach już zatartych, znajdował się przy ul. Węgierskiej na rozstaju dróg do Słotowej Dolnej i na góry słotowskie w okolicy nowo wybudowanych domów w kierunku cmentarza żydowskiego.
Ostatnim reliktem (i śladem) mogił zmarłych na cholerę są mogiły z kolumnami przy ul. Węgierskiej i taka sama istnieje na skrzyżowaniu dróg w Lipinach. Legenda głosi, że zmarłych tych chowano na rozstajach, by choroba więcej nie wracała.
Cmentarze obecne przyjęły nazwę "Stary" i "Nowy". Nowy położony jest po przeciwnej stronie ul. Staszica, dzieląc oba cmentarze stromą skarpą, nad którą wybudowano kładkę. Stary cmentarz jest wspaniałą nekropolią - spacerując i czytając nagrobne napisy można odtworzyć historię miasta i ziemi pilzneńskiej oraz udział jej mieszkańców w wielu wydarzeniach historycznych. Jest też rejestrem wielu mieszczan pochodzących z Pilzna lub okolic, pracujących tu, jak i ich rodzin.
Źródło: http://www.pilzno.diecezja.tarnow.pl/dz_cmentarz.php (lipiec 2010)