E 21°59'30.44"
N 49°45'18.35"
Kaplica św. Michała wybudowana w roku 1877. Znajduje się na wzgórzu (420 m n.p.m.) św. Michała. Z górą tą związane jest zdarzenie, opisane w księdze wizytacyjnej bp. Jerzego Albrechta Benhoffa w roku 1699. Brzmi ona tak: ”Do tego samego kościoła należy kaplica św. Michała Archanioła, zbudowana na górze i gruncie plebańskim przez sławnego Józefa Nałogowskiego, proboszcza bliźniańskiego z okazji cudu w czasie najazdu Tatarów roku pańskiego 1624, którzy około uroczystości św. Michała Archanioła rozbili obóz w pobliskiej wsi Różanka. Stamtąd napadli na najbliższą wieś – Blizne i uprowadzili w jasyr 60 ludzi, w miejscu obecnej kaplicy św. Michała. Tatarzy zostali przepędzeni w cudowny sposób przez dużą liczbę wojska w białych szatach. Przerażeni jeńcy, oddani w opiekę św. Michałowi przez Przewielebnego Księdza Proboszcza, bez żadnych szkód i w pełnej liczbie powrócili do domów, przyrzekając szczególną wdzięczność św. Michałowi. Z tej samej pobudki i wdzięczności proboszcz zbudował na miłej górze kaplicę ku wiecznej pamięci na podobieństwo kaplicy świętego Michała na Górze Garango”.
Raz w roku, w dzień świętego Michała Archanioła, 29 września odprawia się uroczystą mszę z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i procesją. W połowie XVIII wieku zaszła konieczność remontu kaplicy. Ówczesny biskup przemyski, Wacław Hieronim Sierakowski, podjął decyzję, zaby rozebrać kaplicę, a na jej miejscu postawić murowaną świątynię pw. Zjawienia Świętego Michała Archanioła. Wzniesiono również drewnianą rezydencję przeznaczoną na mieszkanie dla zakonników. W 1760 roku sprowadzono tutaj kapucynów, po ich kasacji wyposażenie kościoła znalazło się w różnych miejscach.
Na miejscu dawnego klasztoru w roku 1877 miejscowy proboszcz ks. Jan Januszkiewicz, zbudował z cegły i kamienia kaplicę, również pod wezwaniem św. Michała, która przetrwała do dziś.
Źródło:
W gminie Jasienica Rosielna, Wyd. Roksana.