E 21°34'38.64"
N 49°43'43.39"
O pierwszej plebani w Tarnowcu nie wiemy nic konkretnego. Historyk Jan Długosz w 1443 r. wspomina tylko o pierwszym znanym z imienia i nazwiska proboszczu, ks. Klemensie Porządnym. Możemy przypuszczać, że proboszcz ten zgodnie z ówczesnym prawem, miał zapewnione mieszkanie i utrzymanie w Tarnowcu. Pod koniec XVI wieku wizytacja kardynała Jerzego Radziwiłła z Krakowa zaznacza, że plebania w Tarnowcu jest w opłakanym stanie” - jedna część się rozłazi a część druga grozi ruiną”. Wiemy też, że przy plebani był jeszcze domek magistra scholae
Wśród budynków parafialnych stała też wikarówka. Niestety, jak opisuje prof. Józef Garbacik, budynki te w pierwszej połowie XVII wieku były bardzo zaniedbane i uległy poważnemu zniszczeniu „Wikarówka była w ruinie – pisze – a ksiądz Wikary mieszkał z chłopami, chodził w wiejskim odzieniu i na chleb zarabiał pracą na roli”.
Tą trudną sytuację tarnowieckich budynków parafialnych przełamał ks. Walenty Rawicz Karwowski (proboszcz w Tarnowcu, w latach 1755 do 1805). Z pomocą właścicieli Tarnowca hrabiów Kuropatnickich, oprócz dwóch kościołów parafialnych w 1785 roku wybudował on nową, murowaną plebanię. O tym fakcie informuje kamienna tablica nad wejściem do plebani w Tarnowcu. Budynek ten powiększył i przebudował ks. Jan Puzon (proboszcz w latach 1888 do 1918), który w 1902 roku zburzył zniszczony dach plebani i rok później do parterowego budynku dobudował piętro.
W czasie II wojny światowej budynek plebani został poważnie zniszczony, zwłaszcza, gdy w czasie frontu (zima 1944/1945) znaleźli w nim kwaterę żołnierze Armii Czerwonej, którzy w dużej jadalni urządzili sobie stajnię dla koni. W 70 latach XX wieku, za czasów proboszczowania księdza Władysława Gurbisza plebanię uratowano od zgubnego działania wilgoci robiąc pionową i poziomą izolację fundamentów.
Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krośnie, w 1997 roku plebanię zaliczono do katalogu zabytków, zaznaczając, że ”stanowi on unikalny przykład budownictwa dworskiego XVIII wieku”. W 1997 roku, za księdza Franciszka Bogunia (który proboszczował w latach 1992 do 2000) zmieniono podupadły dach.
Na początku nowego tysiąclecia, w latach 2000-2004 przeprowadzono gruntowny remont wnętrza – adaptując plebanię na mieszkanie dla pracujących tu od roku 2001, czterech księży. Po renowacji ozdobnej elewacji liczącej dziś ponad 220 lat, zabytkowej plebani ufamy, że znowu jest ona godnym Domem Parafialnym i ozdobą prastarej tarnowieckiej Parafii i Regionu.
Źródło: Tablica przed Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu